Hilsen fra regissøren
KJÆRLIGHETEN OG HORMONENE BOBLER PÅ FESTNINGEN
Opera Østfold har med sine storstilte utendørs operaforestillinger bevist at det er mulig å lage opera på høyt internasjonalt nivå i Østfold og Halden. Fredriksten Festning utgjør den perfekte rammen for årets forestilling, og vi håper du vil la deg forføre av Elskovsdrikken.
Den verdenskjente britiske operasangeren Bryn Terfel har uttalt at Elskovsdrikken er operahistoriens desidert mest fullendte verk. Operaen ble skrevet i løpet av tre inspirerte sommeruker i 1830 av italieneren Gatetano Donizetti og er i følge Bryn Terfel den perfekte inngangen til operaformen. Den innsmigrende og vakre musikken er spesialskrevet for virtuose sangere og inkluderer halsbrekkende koloratur som skal fremføres med største letthet. Det er derfor en stor glede å kunne presentere en gruppe aldeles strålende operasolister. Hver og én av dem scenekunstnere som går inn i materialet med hud og hår, tusen takk!
Forestillingens kor består også av håndplukkede sangere fra øverste hylle, og sammen med orkesteret – under ledelse av vår eminente dirigent Peter Szilvay – legges det til rette for musikalske opplevelser av ypperste kvalitet. Lyden blir tatt hånd om av lyddesigneren Martin Mayer som er en internasjonal kapasitet innenfor sitt felt og kjent som «The Wizard from Vienna».
Vi er også svært stolt over å kunne presentere en flunkende fersk libretto. Å få operatekst til å fungere optimalt er krevende, men operasanger og ordkunstner Espen Langvik tok på seg oppgaven og har levert et morsomt og flott arbeid. Vi håper dere vil sette pris på at Opera Østfold velger å gjøre opera på norsk, og at både musikken og den nye gjendiktningen vil finne gjenklang hos publikum.
Foruten dirigent og lyddesigner består forestillingens kunstneriske team av scenograf Gjermund Andresen, kostymedesigner Anette Werenskiold, koreograf Ann-Terese Aasen, lysdesigner Pia Wirolainen og maske-designer Ida Høgbakk. På vegne av oss alle har jeg gleden av å ønske publikum velkommen til to timer vidunderlig bel canto i vår egen helt spesielle tapning: Nemorino som anleggsgartner ved Adinas hotell- og bensinstasjon et sted på den norsk-italienske landsbygda på 1970-tallet. God fornøyelse!
Ivar Tindberg,
regissør